You are currently viewing Czym jest otyłość?

Czym jest otyłość?

Otyłość jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. To schorzenie nie tylko wpływa na nasze ciało, ale także na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Warto zrozumieć, dlaczego otyłość jest niezdrowa, jak wpływa na nasze zdrowie i umysł, a także dlaczego akceptacja siebie jest kluczowym elementem w procesie radzenia sobie z tą chorobą.

Otyłość jest stanem charakteryzującym się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Istnieje wiele sposobów na pomiar otyłości, ale najczęściej używa się wskaźnika masy ciała (BMI). Osoba jest uważana za otyłą, jeśli jej BMI wynosi 30 lub więcej. Jednak BMI nie uwzględnia innych czynników, takich jak rozkład tkanki tłuszczowej czy masę mięśniową, dlatego dokładniejsza ocena otyłości może wymagać innych pomiarów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2016 roku na całym świecie było około 1,9 miliarda dorosłych osób z nadwagą, a 650 milionów z otyłością. W Polsce sytuacja również jest poważna, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku otyłość dotyczyła około 24% dorosłej populacji.

Otyłość jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Choroby serca: Otyłość zwiększa ryzyko chorób serca, w tym miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i zawałów serca.
  • Cukrzyca typu 2: Otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
  • Problemy z układem oddechowym: Otyłość może prowadzić do zaburzeń oddychania, takich jak bezdech senny.
  • Zwiększone ryzyko nowotworów: Istnieje związek między otyłością a niektórymi rodzajami nowotworów, takimi jak rak jelita grubego, rak piersi i inne.
  • Zaburzenia metaboliczne: Otyłość może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, takich jak dyslipidemia (zaburzenia poziomu lipidów we krwi) i stłuszczenie wątroby.
  • Problemy ortopedyczne: Wysoka masa ciała naraża stawy na nadmierny stres, co może prowadzić do bólu stawów i problemów z ruchomością.

Otyłość może również negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Osoby otyłe często doświadczają stygmatyzacji i dyskryminacji, co może prowadzić do problemów emocjonalnych, takich jak:

  • Depresja: Stigma związane z otyłością może prowadzić do depresji i obniżonego samopoczucia.
  • Lęk: Osoby otyłe często doświadczają lęku społecznego, co może utrudniać interakcje społeczne.
  • Zaburzenia jedzenia: Otyłość może wpływać na relacje z jedzeniem, co prowadzi do zaburzeń jedzenia, takich jak kompulsywne objadanie się.

Psychodietetyka to dziedzina, która bada związek między psychiką a nawykami żywieniowymi. W przypadku otyłości jest to istotne, ponieważ wiele osób z nadwagą lub otyłością ma trudności z utrzymaniem zdrowej diety. Terapie psychodietetyczne mogą pomóc w zrozumieniu i zmianie nawyków żywieniowych oraz radzeniu sobie z emocjami związanymi z jedzeniem.

Akceptacja siebie odgrywa kluczową rolę w radzeniu sobie z otyłością. Otyłość nie powinna definiować wartości ani godności osoby. Ważne jest, aby przeciwdziałać stygmatyzacji i promować zdrowe podejście do ciała. Przyjęcie siebie i budowanie pozytywnego obrazu własnego ciała może być trudne, ale jest niezwykle istotne dla zdrowia psychicznego i zdolności do podejmowania pozytywnych kroków w kierunku utraty wagi.

Podsumowanie:

Otyłość jest niezdrowa zarówno dla ciała, jak i umysłu. Jej wpływ na zdrowie może być druzgocący, prowadząc do wielu chorób przewlekłych. Jednak równie ważne jest zrozumienie, że walka z otyłością nie powinna opierać się wyłącznie na fizycznych aspektach. Właściwe podejście obejmuje także zdrowe podejście do siebie i akceptację własnego ciała. Współpraca z profesjonalistami zdrowia, w tym dietetykami i psychoterapeutami, może pomóc w osiągnięciu zdrowszego życia i pozytywnego samopoczucia.

Dodaj komentarz